ČNB zvýšila úrokové sazby. Opatření nemá vliv na Hard Money Loans

Bankovní rada České národní banky (ČNB) zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Naposledy rada zvýšila úrokové sazby na počátku listopadu o 0,25 procentního bodu. Předtím zvýšila úrokové sazby v srpnu, a to poprvé od února 2008.

Podle analytiků bude ČNB úrokové sazby letos dál zvyšovat. Aktuální rozhodnutí bankovní rady bylo v souladu s očekáváním, protože současná úroveň úrokových sazeb je vzhledem k příznivému ekonomickému vývoji české ekonomiky neadekvátně nízká. Další zpřísňování měnové politiky prostřednictvím zvýšení sazeb bude záviset hlavně na vývoji inflace a inflačních očekávání. V tomto ohledu bude hodně důležitý i vývoj kurzu koruny. Zpřísňování měnové politiky se možná uskuteční spíše prostřednictvím silnější koruny a ČNB tak nebude muset tolik zvyšovat úrokové sazby.

Odborníci počítají s tím, že růst sazeb ČNB se projeví ve vyšším úročení úvěrů. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Měnová politika ČNB přímo neovlivňuje poskytovatele zajištěných úvěrů Hard Money Loans. Společnost BEZ BANKY totiž nezískává zdroje z mezibankovního trhu, ale z fondu, kde se cena peněz odvíjí od nastavení parametrů výnosnosti pro investory. Díky tomu může BEZ BANKY navzdory vývoji na trhu úroky snižovat. Nákladovost úvěru se pak v segmentu krátkodobých Hard Money půjček hodnotí s ohledem na konkrétní dobu čerpání (4 – 8 měsíců) a především v porovnání se ziskem z financované příležitosti.

ČNB zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,5 procentního bodu na 1,5 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například vázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, zůstala na 0,05 procenta.

Zdroj: ČTK