Vyšší úrokové sazby neovlivní zájem firem o úvěry nebo jejich investiční aktivitu

Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla na začátku srpna na 1,25 procenta. Zvyšování úrokových sazeb ČNB se firmám může promítnout do nákladů za úvěry. Podle Svazu průmyslu a dopravy se ale zájem firem o úvěry nesníží a nepoklesne ani jejich investiční aktivita. Zajištěné nebankovní půjčky navíc zvýšení sazeb ČNB přímo neovlivní, protože nejsou financovány z mezibankovního trhu.

 Vyšší úrokové sazby ČNB a podnikatelské úvěry

Bankovní rada ČNB zvýšila s platností od 3. srpna 2018 dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na 1,25 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 25 bazických bodů na 2,25 % a diskontní sazby o 20 bazických bodů na 0,25 %. Banky podle ČTK, která se dotazovala největších peněžních ústavů, v souvislosti s rozhodnutím ČNB o zvýšení úrokových sazeb neplánují zdražování spotřebitelských úvěrů. V případě hypotečních úvěrů mírný růst vesměs připouštějí a až na výjimky nepředpokládají vyšší úročení vkladů. Nedávalo by to ani ekonomický smysl. Úroky na depozitech a u úvěrů jsou spojité nádoby a pokud banka zvýší úroky na vkladech, obvykle v důsledku toho zdraží spotřebitelské úvěry, které ale v poslední době stále zlevňují.

Co na to firmy a podnikatelské úvěry?

Pro firmy jsou kromě úrokových sazeb důležité i další faktory, například aktuální ekonomický vývoj, situace v oblasti nových zakázek, či aktuální potíže s nedostatkem pracovních sil. „Zvyšování úrokových sazeb ČNB se vždy do určité míry firmám promítne do nákladů za úvěry. Nyní to pro ně ale není významná bariéra. Nečekáme, že by se v současné době kvůli tomu snížil zájem firem o úvěry nebo jejich investiční aktivita,“ uvedl Bohuslav Čížek, hlavní ekonom a ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podniky podle něj nepozorují, že by pro ně byly firemní úvěry hůře dostupné. Firmy stále investují a investovat hodlají i v následujících měsících. I přes možné zdražení úvěrů tak vyšší úroky nemají zásadní vliv na to, zda budou investovat nebo si vezmou úvěr,

Nebankovních zajištěných úvěrů se rozhodnutí ČNB netýká

Monetární politika bankovní rady ČNB přímo neovlivňuje nebankovní poskytovatele zajištěných úvěrů pro firmy. Pro financování rychlých půjček zajištěných nemovitostí, tzv. Hard Money Loans, se totiž nevyužívají zdroje z mezibankovního trhu. „Úvěry, které poskytujeme podnikatelům a firmám jsou financovány z fondu a cena peněz odvíjí od nastavení parametrů výnosnosti pro investory. Díky tomu jsme tak mohli při dřívějším zvýšení sazeb centrální bankou navzdory vývoji na trhu úroky snižovat,“ vysvětluje Petr Vencálek, ze společnosti BEZ BANKY. Nákladovost úvěru se pak v segmentu krátkodobých Hard Money půjček hodnotí s ohledem na konkrétní dobu čerpání (4 – 8 měsíců) a především v porovnání se ziskem z financované příležitosti.

Zdroj: ČTK, Svazu průmyslu a dopravy ČR


Případové studie financování nebankovní půjčkou

Firma nezískala přislíbený kontokorent. Situaci vyřešila rychlá nebankovní půjčka
Výrobce kuchyní ušetřil přes milion korun díky rychlému úvěru na půl roku. Stálo ho to něco přes 150 tisíc
Rychlá půjčka na 3 měsíce zajistila stavební společnosti zakázku v objemu 840 milionů korun
Podnikatel požádal v pondělí o půjčku, ve čtvrtek bylo 1,2 milionu na zahraničním účtu

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.