Úskalí financování úspěšného byznysu: Ego a nepřizpůsobivý podnikatel

Málokterá firma se v průběhu fungování nesetká s chybějícími finančními prostředky, které interně zkrátka nepokryje. Může jít o financování další expanze, ale též o neopakovatelnou obchodní nabídku. Možnosti externího financování je třeba dobře zvážit. Od určitého bodu si totiž podnikatel nevystačí jen s tím, že je odborníkem v daném oboru.

NRKI: Platební morálka firem se zhoršila. Nejvíce se využívají investiční úvěry

 Úskalí financování úspěšného byznysu

Firmy mají pestrou škálu možností, jak financovat svůj provoz nebo rozvoj. Každý způsob financování je však vhodný v jiné situaci. “Nevhodný přístup k financování a vlastně i k celému byznysu se podle našich zkušeností začíná projevovat při obratu zhruba mezi 40 a 80 miliony korun ročně. Firmu situace buď donutí změnit vnitřní nastavení a umožní jí rychlý následný růst, nebo při neřešení příčin vede ke stagnaci, a dokonce k její smrti,” upozorňuje Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky. “Správné nastavení finančních toků firmy je komplexní problém a někteří, byť ve svém oboru úspěšní, podnikatelé se v určitou chvíli dostávají do bodu zlomu, kdy již nemohou mít dokonalý přehled o firemních financích,” dodává Petr Vencálek.

Neschválenou půjčku v bance berte jako varovný signál

První myšlenka při hledání finančních zdrojů pro další rozvoj firmy většinou padne na klasický úvěr, který je podnikateli také nejčastěji využíván. Výhodou je jeho bezpečnost a samozřejmě nízké úroky. Obrňte se ale trpělivostí, nejprve je totiž třeba prověřit, že je žadatel půjčku schopen splácet, což je administrativně i časově náročný proces. Musíte připravit všechny potřebné podklady a počítat s tím, že banka bude prověřovat kromě současnosti firmy i její minulost a především solventnost. “Mnoho malých a středních firem se potýká s neschválenou žádostí o bankovní úvěr. Jejich ego podpořené předchozím úspěšným rozvojem firmy jim však zabrání věnovat pozornost doporučením banky pro budoucí úspěšné vyřízení žádosti. Následně pod vidinou dalšího překotného růstu firmy volí jiné rychlé formy financování, které jim ale mohou díky enormním nákladům zlomit vaz,” konstatuje Petr Vencálek.

Drahé financování, nedůsledné vymáhání pohledávek

I když má firma kvalitní unikátní produkt, rychle roste a řídí ji odborníci v daném oboru, může se snadno dostat do potíží. “V konkrétním případě jsme se setkali s firmou, která prodělala velkou expanzi obchodu, ale díky nedůslednému přístupu k zákazníkům měla velké objemy pohledávek po splatnosti. Banka jí odmítla poskytnout úvěr, a tak financování výstavby řešila drahým dodavatelským leasingem, který jí postupně v kombinaci se slabým inkasem pohledávek zlámal vaz,” popisuje Petr Vencálek. Situace navíc zneužil zahraniční dodavatel, na kterém byla firma více než z 50 % závislá a který se snažil firmu převzít. Přes skvělý produkt a úspěšnou expanzi díky velkému tržnímu potenciálu tak díky svému přístupu k financování a řízení byznysu firma neuspěla.

Úskalí nebankovních půjček

Řešením akutního nedostatku finančních zdrojů mohou být nebankovní půjčky. Pro jejich poskytovatele totiž není prvořadá bonita, nýbrž kvalitní zajištění. Nebankovní půjčkou je možné financovat mimořádný výdaj, ale též zajímavou obchodní příležitost, u které hraje zásadní roli čas a vzhledem k administrativně náročnému vyřizování bankovního úvěru by podnikateli mohla příležitost utéct. “Zajištěné nebankovní půjčky jsou vhodné v situacích, kdy má podnikatel spočítáno, že se mu vyplatí. Lze jimi též překlenout období, než vyřídíte levnější úvěr v bance. Rozhodně ale nedoporučuji spoléhat se na nebankovní půjčky jako na stěžejní zdroj financování. Měly by sloužit hlavně ke krátkodobému financování zajímavých příležitostí a nikoliv spotřeby,” uzavírá Petr Vencálek.

Případové studie financování nebankovní půjčkou

Firma nezískala přislíbený kontokorent. Situaci vyřešila rychlá nebankovní půjčka
Výrobce kuchyní ušetřil přes milion korun díky rychlému úvěru na půl roku. Stálo ho to něco přes 150 tisíc
Rychlá půjčka na 3 měsíce zajistila stavební společnosti zakázku v objemu 840 milionů korun
Podnikatel požádal v pondělí o půjčku, ve čtvrtek bylo 1,2 milionu na zahraničním účtu

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.